Meresoola lahus

Haavade, mis on paranemise staadiumis, puhastamiseks kasutatakse füsioloogilisi lahuseid. Seega paranev iluauk on samuti paranemise staadiumis olev haav. Meresoola lahust võib kasutada kriimustuste ja haavade puhastamiseks.

MERESOOL – kindlasti tuleb kasutada meresoola, mida ei ole joodeeritud. Meresoola kasulikkusest teatakse juba ammustest aegadest. Kõige parem on tavaline meresool. Teised soolad soola lahuse tegemiseks ei sobi. Jämesool on suure kristalliga ja võib juhtuda, et kristallid ei lahustu täielikult ja võivad sattuda puhastamise ajal iluauku. Paljudele sooladele on lisatud lisandeid ning need soolad ei sobi.

VESI – kasutada võib destilleeritud vett, pudeli vett või keedetud vett.

KOGUSED – 1 l vett ja 2 tl meresoola või 250 ml vett ja 1/4 tl meresoola. Kui tundub, et lahus ärritab ja kuivatab haava liigselt, siis võib teha lahjema lahuse. Kindlasti ei tohiks antud soola kogused suurendada. Siis on lahus liiga kange ja võib liigselt ärritada paranevad iluauku.

Lahuse segamisel jälgida, et kõik soola kristallid oleksid täielikult lahustunud.

Väga oluline on lahuse temperatuur puhastamise ajal. Lahuse temperatuur peaks olema vähemalt toatemperatuuriga sama, sest siis ei avaldu ebasoodsaid mõjusid koe paranemiseks. Parem on, kui lahus on leige (nii soe, et suudaks normaalselt suus hoida ja ei kõrveta). Ehk siis vesi keeta, sellesse segada meresool ning oodata, kuni lahus on piisavalt jahtunud.

Aerosool “HUMER” on ka väga hea. Üldiselt soovitatakse apteegis müüdavaid füsioloogilisi lahuseid (0,9 NaCl. “HUMER”i puhul on näiteks valikus erineva kangusega. Lisaks on väga mugav, kui ei ole võimalik ise teha meresoola lahust (ideaalne reisimisel jne).

PUHASTAMINE – siin on koht, kus väga paljud eksivad. Inimesed lihtsalt vatitikuga puhastavad haava ümbrust kuid tegelikult sellest ei piisa. Põhimõte seisneb selles, et haav tuleb korralikult puhtaks pesta/leotada/loputada. Kasutatakse väljendit “saline soak”. Teisisõnu haava/iluauku tuleks leotada 5-10 minutit soojas meresoolalahuses. Vastavalt sellele, millist kohta tuleb leotada, tuleb valida anum (väiksed tassid, kausid, pitsid), mis on eelnevalt korralikult puhastatud. Anum täidetakse meresoola lahusega ja asetatakse nahale tekitades vaakum. Kõrvaaukude puhul augustatud kohad panna anumas olevasse meresoolalahusesse. Mõte on selles, et leotada lahti ja kätte saada kõik ebavajalik. Hiljem kuivatamiseks kasutada puhtaid paberist salfrätikuid (kõige hügieenilisem, et ei satuks baktereid puhastatud pinnale). Kui selgub, et ikkagi kuidagi ei saa auku leotada anumas, siis vatitupsuga või paberist salfrätikuga augu piirkonda uputada meresoola lahusega, kuivatada ja uuesti leotada. Õrnalt iluaugus olevat ehet liigutada, et kõik ebavajalik tuleks koos meresoola lahusega august välja.

KUI SAGEDASTIüldiselt soovitatakse värsket iluauku puhastada esimesel nädalal 1-2 korda päevas. Hiljem vastavalt vajadusele. Kui tekivad põletikulised protsessid, siis jällegi esimestel päevadel puhastada 1-2 korda päevas ja hiljem vastavalt vajadusele.

Kui iluauk on juba paranenud ja korras, siis piisab puhta veega pesemisest.

Meresoolalahust tuleb kasutada ka venitatud kõrvaaukude puhul, kui on tehtud värske venitus või kui on tekkinud vigasused ja/või infektsioonid.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s