Kõrvaaukude venitamine ja hooldamine

Kõige olulisem on see, et enne igat venitamist on kõrvaauk ning kõrvanibu terve välimusega ja eelmisest venitamisest on möödunud 3-6 kuud. Selleks ajaks on kõrvanibu eelmisest venitamisest taastundud ja kõvanibu paksemaks muutunud.

 Venitamist on kõige parem teha peale pesemas käimist sest siin on nahk elastsem.

Enne venitama hakkamist pesta käed ja ehe.

Kõrvanibu ja ehe määrida kokku jojobaõli, emuõli või venitamiseks mõeldud “Holey Buttr”iga.

Õrnalt asetada ehe kõrvaauku. Kui eelmisest venitamisest on möödunud piisav aeg, siis ehe läheb kõrvaauku ilma takistuseta. Nii kui on tunda takistust või valu, siis tegevus kohe lõpetada ja ehe eemaldada (väike pitsituse tunne on normaalne). Sellisel juhul panna tagasi eelmises suuruses ehe ning proovida umbes 1 kuu möödudes uuesti. Ehte tagumine osa peaks olema kindlasti sile ehk siis O-rõngaga fikseeritav. Soovituslikult klaasist, kivist või implantaadi kraadiga roostevabast terasest. Akrüülist ja muudest materjalidest ehted ei ole värske venituse puhul head.

Kui ikkagi soovitakse venitamiseks kasutada venitajat, siis see peaks olema klaasist või implantaadi kraadiga roostevabast terasest. Enne vanitamist venitaja ja kõrvalest õlitada. Samuti peaks venitaja minema läbi kõrvaaugu valuta. Nii kui tekib valu tunne, siis tegevus katkestada ja asetada eelmises suuruses ehe (järelikult kõrvaauk ei olnud venimiseks valmis ja on tekkinud rebendeid). KINDLASTI EI TOHI VENITAJAT SURUDA AUGUST LÄBI, KUI ON TUND TUGEVAT TAKISTUST JA VALU. Väike pitsitav tunne on normaalne. Üldiselt kui eelmisest venitamisest on möödunud piisavalt aega, siis peaks venitajaga venitamine olema ohutu ja kohati sama, mis loomulik venitamine. Venitaja asendada ühe servalise ehk O-rõngaga fikseeritava ehtega.

Peale venitamist võib kõrvalest olla punane, mis peaks mööduma mõne päevaga.

Peale värsket venitamist tuleb tegutseda samamoodi nagu värske iluaugu puhul. Puhastada sooja meresoola ja keedetud vee lahusega (lahuse valmistamine) või kummeli teega. Alguses päevas 2 korda ja hiljem 1 kord päevas kuni on näha, et kõrv ei ole paistes ja on paranenud. Venitamise puhul võivad tekkida mikrorebendid isegi siis kui me valu ei tunne.

Puhastada on parem, kui puhastamiseks mõeldud vedelik panna pisikesse anumasse ja siis hoida kõrvalesta koos ehtega selle sees 5-15 minutit. Proovida ehet liigutada, et ehte ja naha vahelt tuleksid ebavajalikud asjad välja. Väga efektiivne, kuid võib puhastada immutatud vatitikuga. Peale värsket venitamist ei tohiks ehet kõrvaaugust eemaldada, sest ehet on raske tagasi kõrvaauku saada. tavaliselt 2-4 nädala möödudes on kõrvaauk harjunud uue suurusega ja saab ehteid eemaldada puhastamise ajaks. Kindlasti kasutada vastavat õli.

Infektsioon – vahel võivad need tekkida täiesti ootamatult. Näiteks öösel magades saab kõrvanibu liiga tugevat survet, sest ehe on kõrvas. Või kogemata riivatakse või sikutatakse kõrvanibu ehtega jne. Samuti ehete vahetamisel võib kogemata teha liiga. Väiksema infenksiooni puhul peaks piisab kõrvanibu vannitamisest meresoola ja vee seguga või kummeliteega. Kuid kui on tugevam infenksioon ja kaelal lümfisõlmed on ka valusad, siis tuleks ehe kiiresti eemaldada ja panna 1-2 mm väiksema läbimõõduga ehe. Sedasi tehes saab kõrvaauk piisavalt vaba ruumi ja puhastamine on efektiivsem. Sellisel juhul jällegi oodata 3 kuud uue venitamisega. Mina olen kasutanud suuremate infektsioonide puhul Asepti. Esimestel päevadel ja siis jätkanud meresoolalahusega. Gutasepti kindlasti mitte kasutada!!!

Venitatud kõrvaauke ja ehteid tuleb regulaarselt puhastada. Vastavalt vajadusele 1-3 päeva tagant. Nimelt ehetele ja kõrvaauku tekivad surnud naharakud ja higi. Tekib väga ebameeldiv lõhn. Ebameeldiva lõhna põhjuseks võivad ka olla valest materjalist ehted (plastik) või ebasobilik õli hooldamisel.

Kui ei ole infenktsioone ja kõrvanibu on terve, siis piisab puhta veega pesemisest.

Regulaarselt tuleks kõrvanibu jojobaõliga, emuõliga või e-vitamiini õliga masseerida 10-15 minutit. See aitab hoida kõrvanibu tervena ja verevarustuse korras. Kindlasti on see tegevus vajalik.

Kui ehe kõrvast eemaldatud puhastamise ajaks, siis parim on seda vees leotada. Sedasi liguneb lahti kõik, mis sinna kogunenud on. Ehe loputada.

Ehtele võib määrida natuke õli enne kõrva panemist, siis ehe läheb paremini kõrva ja ei vigasta kõrvaaugus olevat õrna nahka. Õlitamata ehete vahetamine võib vigastada kõrvaauku. Tuleb meeles pidada, et venitatud kõrvaaukude sisemine pind on õrn. Ajaga muutub see paksemaks ja tugevamaks.

Kui on näha, et kõrvalest on ärritunud ja sügeleb, siis tuleks ehe vahetada. Võimalik allergia ehtematerjali vastu. Samuti võib probleemiks olla hooldamiseks kasutatav õli, mida ei ole soovitatud,

Kui kõrvad hakkavad veidralt/pahasti lõhnama, kuigi ei ole infeksiooni ja puhastatakse korralikult, siis võib olla probleem ehetes või õlis. See on märk, et ehte materjal ei sobi või õli ei sobi. Palju probleeme on just plastiku ja silikooniga. Samuti puidust ehted, mis võivad olla mürgised. Ehete valik on väga oluline.

Kui venitamine on tehtud õigesti ja kasutatakse õigest materjalist ehteid, ei tohiks probleeme esineda.

Kui on näha, et ehte raskusega toimub venitamine liiga kiiresti, siis tuleks panna kergem ehe.

Kui on möödunud piisavalt aega venitamisest, siis saab hakata kandma kaheservalisi ehteid. Need on keskelt kitsamad ja mõlemal pool on serv. Osadel ehetel on tagumine serv keerates eemaldatav, kuid nende ehetega võib värskelt venitatud kõrvaauku keermeosaga kõrvaauku kogemata vigastada. Osad kaheservalised ehted on ühes tükis ja kõrvanibu tuleb venitada üle serva. Nende ehete puhul tuleb olla tähelepanelik nende panemisega. Neid ei tohi suruda kõrvaauku otse vaid tuleb panna kaldega. Ehk siis ehte alumine osa panna paika ja siis vaikselt venitades panna ehe paika (ma ei oska seda täpsemalt seletada).

Ehete osas kirjutan kõik pikemalt lahti (soovitan uurida ja lugeda), et kuidas mismoodi, mis ehtega!!!

Öösel magamine – see on keerulisemaid küsimusi, mille otseselt vastata ei oskagi. Palju oleneb inimese kõrvanibust ja mis suuruses ehteid kantakse ja palju on möödunud viimasest venitamisest. Väiksemate läbimõõtude puhul pole muret, ehted tavaliselt magades ei sega. Kuid suuremate läbimõõtudega ehete puhul võivad ehted hakata segama ja suur oht magades vigastada kõrvalestasid. Soovitatakse kasutada KAOS silikoonist ehteid, sest need on kerged ja vetruvad. Mitte kasutada teisi silikoonist ehteid, sest nende ehete materjali koostised on mitte teada ja ei teata ka kuidas organismile mõjuvad. KAOS silikooni puhul on teada ainete koostised ja need on ohutud igapäevaseks kandmiseks. KAOS silikoonist ehetel on vastav märge ja saab internetist tellida. Paljud kardavad, et ööga tõmbub kõrvalest kokku ja hommikul ei saa enam hetkel kantavas suuruses ehet tagasi. Siinkohal peab iga inimene ise katsetama. Üldiselt soovitatakse mingist ajast magada eheteta, sest see mõjub kõrvanibudele hästi. Hommikul enne ehte panemist kindlasti eelnevalt ehet ja kõrvanibu õlitada.

 

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s