“Plahvatanud” või rebenenud kõrvaauk

“Blowouts” ma nimetan seda kõrvaaukude “plahvatamiseks”. Kahjuks sellist asja tuleb suhteliselt palju ette. See on siis selline olukord, kui kõrvaauk rebeneb mööda kõrvaaugu serva. Kuid selline rebenemine võib tekkida ka kõrvaaugu sees. See “pahvatamine” on kõige hullem, mis võib venitatud kõrvaaukudega juhtuda. Sellisel juhul tuleb ehe täielikult eemaldada. Ehtega koos see kahjustus ei parane. Soovitatakse teha haava loputust meresoola lahusega või kummeli teega. Hiljem hakata tegema massaaze jojobaõli, emu õli või vitamiin-e õliga (siis kui kahjustus on täielikult paranenud). Ja paranemine võib võtta kaua aega. Üldiselt soovitatakse 6 kuud lasta kõrval olla paljalt ja lasta rahulikult paraneda. Hiljem saab vaadata, mida annab teha. Oleneb ka sellest, kas kõrvaauk tõmbub täielikult kokku või ei. Palju oleneb sellest, kas on jäänud kahjustusi. Vahel võib tekkida paranemisel armkude jne. Armkoe puhul aitab ka õliga masseerimine, siis see armkude pehmeneb ja võib isegi kaduda ehk “lahustuda”.

Kõige kurvem on sellel juhul see, et kogu varasem venitamine on vastu taevast läinud.

Miks seda juhtub?

Selle põhjustajaks on liigne kiirustamine. Inimesed liiga kiiresti venitavad kõrvaauke ja ei lase kõrvanibudel piisavalt taastuda eelmisestest  venitustest. Selle tagajärjel on nahk pinges ning õrnem ja lõpuks lihtsalt rebeneb. Nii lihtne see ongi. Kõrvaaukude venitamisel peab olema väga kannatlik ja jälgima kõrvaauke, kas ikka on valmis venima. Vahel inimestel juhtuvad sellised “plahvatused” ka täiesti ootamatult. Vahel võib põhjuseks olla see, et venitatakse üle piiri. Tihti on sellised tagajärjed venitajatega venitamisel ja teipimise meetodil. Inimesed ei anna endale aru, mida oma kõrvaaukudega teevad. Venitades tuleb aru saada sellest, et nahk venib vaid teatud maani ja siis tuleb lasta kehal sellega harjuda ning kohaneda. Kui enam ei anna venima, siis lõpuks võib rebeneda. 3-6 kuud on on õige aeg ootamaks järgmise venitamisega, selle ajaga nahk toodab piisavalt kollageeni ja kõrvanibud paksenevad ning on võimelised edasi venima. Kuid inimesed alati liigselt kiirustavad mõtlemata sellele, et millised võivad olla kiirustamise tagajärjed.

Teine suurim probleem on see, kui kõrvanibu katkeb. Lihtsalt kõrvanibu katkeb. Pigem juhtub seda suuremate suuruste puhul. Tavaliselt on selle põhjuseks kõrvanibus häirunud verevarustus. Tihti on siis kõrvanibu venitatud osa liiga õhuke või selles osas on õhenenud kohad. Kui venitamise puhul on näha, et tekivad õhenenud kohad, siis tuleks ehete läbimõõtu vähendada või kanda kergemaid ehteid ning teha igapäevaselt massaazi. See tagab selle, et kõrvanibus verevarustus taastuks ja kõrvanibu muutuks paksemaks. Hiljem saab vaadata, kas saab venitamist jätkata.

Verevarustuse häirumist võib tekkida ka siis, kui kõrvanibu saab liigselt külma. Meie peame sellega Eesti kliimas arvestama. Talvisel ajal ei tohi kanda “tunnel” tüüpi ehteid ja venitatud kõrvaauke tuleb hoida külma eest mütsi või suure salliga. 

Ja on isegi juhuseid, et inimestel on venitajatega venitamise käigus kõrvaaugud purunenud. Millegi tõttu inimesed ei arvesta sellega, et suurema venitaja läbi surumisel lihtsalt julmalt traumeeritakse kudesid ja tagajärjeks tekib suur rebend, mis jookseb alla välja poolitades kõrvanibu kaheks.

Kõrvanibu katkemise osas tuleb pöörduda ilukirurgi poole, kes saaks asja parandada. Kindlasti eelnevalt uurida, et kas ilukirurg on varem taastanud kõrvanibusid jne. Sest on jäänud silma, et alati ei osata kõrvanibusid õigesti taastada ja tulemused jäävad koledad. Sama kehtib ka siis, kui inimene soovib loobuda venitatud kõrvaaukudest ning soovib kõrvanibude taastamist. Tuleb teha korralik kodutöö.

Siinkohal peab kõrvaauke venitav inimene ise hoolega jälgima, et millises olukorras kõrvanibud on. Venitada 1mm 3-6 kuu tagant. See on koht, kus väga-väga paljud eksivad. Ja hooldada. Ning kui on näha, et kõrvaaugud ei taha venida soovitud suuruseni, siis tuleb sellega leppida. Kiirustada ei tohi, sest tõesti tagajärjed võivad olla kohutavad.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s