Akrüülist ehk plastikust ehted

Akrüül ehk PMMA (polümetüülmetakrülaat) on sünteetiline polümeer. Lihtsamini öeldes on see PLASTIK. Osad ehted on täielikult plastikust ning osade plastikehete pinnad on värvitud.

Akrüül ehete materjalina oli vanasti väga populaarne ning kahjuks seda siiani väga palju müüakse ja kantakse. Kuid aja jooksul on selgunud, et see ei ole inimese kehale ohutu materjal. Kui seda kanda keha siseselt, siis materjal soojeneb keha temperatuurini ja ehtest hakkab välja imbuma toksilisi kemikaale. Osad kemikaalid on vähki soodustavad. Värvikihiga plastiku puhul on teadmata värvi koostisosad ning ka need võivad olla mürgised. Lisaks plastiku puhul on teadmata, milliseid aineid täpsemalt on kasutatud.

Akrüülist ehte pinnale tekivad väga kergesti kriimud, seega ehet puhastades ei saa ehet täielikult puhtaks. Ohtlik on kasutada varem teise inimese poolt kantud ehet (venitatud kõrvaaukude ehteid).

Siiani ei ole tõestatud plastiku ohutust nii lühiajalise kui ka pikaajalise kandmise osas. 

Kindlasti ei tohiks kasutada akrüüli värskelt tehtud augus või värskelt venitatud kõrvaaugus. Paranenud aukude puhul lühiajaliselt on mõeldav, kuid hoolega tuleb jälgida ja probleemide tekkimisel kohe ehe eemaldada.

Kindlasti ei tohiks plastikehteid kasutada suus (akrüülist kuulid ja akrüülist keele ehted). Keha soojusega imbuvad ehetest toksiinid välja ja süljega satuvad organismi. Otseses mõttes lutsutatakse kemikaale oma kehasse. Kas sooviksite iga päev suus hoida plastikust asju?

Kui akrüülist ehte kandmisel esineb punetust, paistetust, sügelust, veidrat maitset suus (suus olevate ehete puhul), tugevat lõhna venitatud kõrvaaukudes – siis ehe kohe eemaldada!!!

Minu kogemused akrüülist ehetega.

Põskedes ja keeles ehete puhul kasutasin akrüülist palle (need säästavad hambaid võrreldes metalliga). Kuigi puhastasin neid hoolega, siis mingi aja möödudes tekkis ebameeldivat lõhn ja maitse. Kuule tuli välja vahetada.

Venitatud kõrvaaukudes kannan harva plastikust ehteid. Olen huvist katsetanud ja tõesti, osade ehete puhul tekib väga kiiresti kõrvaauku vastik lõhn kuigi kõrvaaugud on puhtad. Samuti osade ehete puhul on esinenud punetust ja sügelust. Siiani on mõned üksikud plastikust ehted sobinud, kuid ka neid ei kanna pikalt. Tavaliselt kannan plastikust ehteid lühiajaliselt (1 päeva). Samuti on näha, et plastikust ehtete pind muutub kiiresti koledaks ja väga hea pinnas mustuse kogunemisele ning mikroobide paljunemiseks. Septumis olen lühiajaliselt katsetanud plastikehteid (sest ma soovisin teada, kas seda tüüpi ehted sobivad, enne kui tellin õigest materjalist) ja ühe ehtega tekkis ninna ebameeldiv lõhn.

Sellele teemale tasuks tähelepanu pöörata. Kas selleks teeme oma kehaga muudatusi, et kanda oma kehas plastikut? Üks asi on kehaväliselt kanda plastikust ehteid, teine teema on kehasiseselt ehete kandmine. Ja eriti puudutab see venitatud kõrvaauke, sest just selles suunas müüakse väga palju plastikust ehteid. Tihti juhtub seda, et probleemide esinemisel ei tulda selle peale, et algpõhjuseks on plastikust ehe.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s