Ehete kvaliteet on väga oluline!!!

Ehted, mida kanname osaliselt oma keha sees, need võivad mõjutada meie organismi oluliselt rohkem kui oskame aimata. Me kanname neid ehteid ju igapäevaselt pikemaajaliselt oma kehas sees. Seda enam on ehte ohutus väga oluline, et meie vereringesse ja kehasse ei satuks ebavajalikke aineid. 

Tavalised ehted, mida kanname naha peal, nendest ei satu midagi meie organismi sisse. Nahk on kaitsebarjäär. Halvimal juhul võib tekkida allergiline reaktsioon. Samuti need ehted ei ole koguaeg kontaktis meie kehaga pikemaajaliselt.

Kvaliteetsed ehted tagavad värske iluaugu hea paranemise. Värske iluauk on tegelikult ju sama, mis on värske haav. Seda enam on oluline, et siis kasutatakse õigest materjalist kvaliteetset ehet.

Mida tuleks jälgida iluakudele mõeldud ehete osas?

Ehete materjal – Väga oluline on teada, mis materjalist ehe on tehtud. Selle põhjal saab hinnata, kas ehe on ohutu inimese organismile või mitte. Vahel isegi ehete tootjad ei ole teadlikud, et nende poolt toodetud ehted ei ole ohutud ja võivad olla lausa mürgised. Tihti inimesed ehteid ostes ei mõtle ehete ohutusele. Kuid ikkagi tasuks alati uurida, mis materjalist ehtega on tegu. Ja kui isegi müüa ei tea, siis ei tasu riskida. Ikkagi see on meie keha, kuhu me paneme midagi sisse ja kanname pikemaajaliselt. Soovitan sirvida ehete materjale mu blogis.

Ehete keermed – Ehetel on keerme kohad, et saaks erinevaid osasid kokku panna.

  • “External threads” – välimise keermega ehted. Ehte pulgal on väliskeere ja teistel osadel ehk kuulidel sees sisekeere. Kuigi väga palju just seda sorti ehteid müüakse, siis tänapäeval tegelikult ei soovitata neid kasutada ja professionaalsed iluaugustajad ei kasuta. Miks? Ehte pulgal olev keerme osa vigastab iluauku. Keerme osa on nagu pisike saag ja kui see panna läbi iluaugu, siis suure tõenäosusega võib iluauku vigastada ja isegi siis, kui iluauk on paranenud. Lisaks keerme osa on halb puhastada ja selle tõttu ei ole need ehted hügieenilised. Seda tüüpi ehete külge keeratavad osad peavad olema piisavalt suured, et sisse mahuks keerme osa. See ka põhjus, miks näiteks kivikestega kuulid on suhteliselt suured ja robustsed.
  • “Internal threads” – sisemise keermega ehted. Nende ehete puhul on pulga sees tühimik ja sisekeere. Ehte teistest osadest on väljaulatuvad pulgad väliskeermega. Professionaalid soovitavad seda tüüpi ehteid. Pulk on otsast sile ja ei kahjusta auku läbides augu sisepindasid. Aga parim eelis on see, et külge keeratavad osad saavad olla päris pisikesed. Eriti hea on see kividega ehete puhul, sest ehe ei pea olema massiivne. Valikus on palju ilusaid ehteid.
  • Tänapäeval on olemas veel erinevate kinnitustega ehteid, millel ei olegi keermeosasid vaid on mõned teised kinnituse süsteemid (kinni klõpsatavad ehted ja üleminekutega kinnitused).

Kinnituskohad/liitekohad ehetel. Keermega ehete puhul peab jälgima, et peale ehte kinni keeramist ei oleks kinnituskoha vahel suuri vahesid, sest sinna võivad hakata kogunema kehavedelikud, baktereid, surnud naharakud jne. Hea pinnas mikroobide paljunemiseks. Samuti tuleks vaadata kriitiliselt üle ka need kohad, mis on juba jäädavalt kinnitatud. Need kohad peksid samuti olema ilusad ja ei tohiks olla veidraid üleminekuid jne.

Ehete viimistlus. Mida siledam ehte pind seda kvaliteetsem ehe. Teisisõnu ehte kõik pinnad peavad olema ülisiledad, hästi poleeritud ning läikivad. See tagab hea paranemise protsessi ja ehet on hea puhastada. Kui ehet pole piisavalt poleeritud, siis esinevad pisikesed praod, vaod ja mikropraod, kuhu jällegi hakkavad kogunema kehavedelikud, surnud naharakud ja bakterid. Ei ole hügieeniline. Ehteid hoiustades tuleks jälgida, et ehete pinnad ei saaks kriimustada. Näiteks kui hoiate ehtekarbis lahtiselt välimise keermega ehete pulkasid, siis need keerme osad kahjustavad teisi ehteid kui näiteks ehetekarbis sobrate. Kriimustatud ehted muutuvad tuhmiks ja koledaks.

Materjali märgistus ehetel. Esiteks see annab meile võimaluse tuvastada ehte materjal. Kuid oluline on hoopis selle märgistuse paigutus. See ei tohiks olla ehte osal, mis kandmise ajal jääb keha sisse. Kummalisel kombel kõrvarõngastel on märgistused alati kõrvarõnga pulgal. Lisaks iluaukude ehete puhul tihti ei olegi märgistusi. Sellisel juhul tuleb osta ehteid usaldusväärsetest kohtadest.

Ehte värvus. Osad ehted võivad olla üle värvitud ja pole teada, mis värvi on kasutatud ja kas on ohutu. Värvitud ehete puhul on ka see risk, et kehas olles võib värv iluaugus kooruma hakata. Värvitud ehte tunneb kohe ära, sest keerme osal puudub värv või kui keerata ehet kinni ja lahti, siis hakkab värv eemalduma. Värvilised ohututud ehted on implantaadi kraadiga titaanist või nioobiuimist. Titaan vastava protseduuriga muudab värvi. Ehetel on huvitav helk juures. Nioobium on ainuke ohutu metall, mis töödeldes muutub mustaks (mitte mattmust vaid must hallika varjundiga). Teised musta värvi ehted on mingi kattega.

Ehte hind. Kindlasti paljud ikka vaatavad, et saaks võimalikult odavalt osta ehteid, kuid see tähendab seda, et saate vaid ebakvaliteetseid ehteid. Kvaliteetsete ehete puhul kasutatakse kvaliteetseid materjale ja tootmisel tagatakse kõrge kvaliteet. Soovid ohutut ja kvaliteetset ehet, siis tuleb olla valmis suuremateks kulutusteks. Kahjuks Eestis ei müüda kvaliteetehteid (mina ei ole siiani üheski kohas näinud tunnustatud firmade ehteid müügil).  Ja kui ehte hind on kallis, siis see alati ei tähenda, et toode on kvaliteetne. Tasuks ikkagi enne hoolega üle kontrollida. On jäänud silma, et palju müüakse odavat jama kalli raha eest.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s