Roostevabast terasest ehted

Poes ehteid ostes on tavaliselt ehete juurde märgitud, et ehe on “kirurgilisest terasest” ja ekslikult inimesed automaatselt arvavad, et see on õige materjal. Tegelikult see ei vasta tõele. Ei ole olemas terminit “kirurgiline roostevaba teras” või “kirurgiline teras”! Neid väljendeid kasutatakse väga palju, kuid tegelikult ei oma see mitte mingisugust tähendust materjali osas. Kirurgiline teras on vist tulnud kasutusele sellest, et meditsiinis kasutatakse roostevabast terast väga palju. Kirurgilised tööriistad jne. Võimalik, et ehk on siis sealt tekkinud seos kuid ma võin eksida.

Õige on öelda “roostevaba teras” ja rolli mängib selle roostevaba terase märgistus. Iluaukude ehete puhul on tähtis, et kas roostevaba teras on “implant-grade” ehk implantaadi standile vastav või mitte. Kui öelakse lihtsalt, et ehe on kirurgilisest terasest või roostevabast kirurgilisest terasest, siis kahjuks ei ole tagatud, et materjaliks on implantaadi standardile vastav roostevaba teras. Implantaadi standard tähendab seda, et antud materjal on sobilik inimese kehas kandmiseks.

Iluaukude puhul võib kasutada vaid järgmist materjali:

316 LVM ASTM F-138 Implant Grade Stainless Steel.

316 = roostevaba teras

L = madal süsiniku sisaldus

VM = vaakum sulatus

ASTM = American Society for Testing and Materjals. Tänapäeval teatakse ASTM International, kes siis annab tehnilisi standardeid materjalidele, toodetele, teenindusele ja süsteemidele.

Tunneb ära märgistusega

316 LVM ASTM F-138

ISO standard 5832-1

ISO standard 6892

Kõige hullem ongi asja juures see, et ehete ostmise puhul me alati ei teagi ja ei saagi teada, et kas antud ehe on implantaadi standardile vastavast roostevabast terasest või mitte. Miks on oluline see “implant-grade”? Sest selle puhul on teada, et see materjal on kontrollitud ja see on sobilik kehas kandmiseks. Kui sellist märgistust ei ole, siis jällegi meil puudub info, kas materjal on ohutu meie kehale ning võime kogemata kanda oma kehas mittesobilikku tavalist roostevaba terast ehk metalli. Seega lihtsalt 316L ei ole õige materjal. Kehasiseselt kandmiseks on sobilik 316 LVM ASTM F-138.

Ja see on koht, mis tekitab palju segadust, aga mis asi on siis 316L ? Ainult seda ju müüaksegi. See on madalama kvaliteediga ehe, mida tegelikult ei tohiks kehasiseselt kanda, aga kantakse, sest see on odavam. Kui on lihtsalt 316L, siis see ei tähena seda, et just sellel materjalil on ASTM F-138 märgis/heakskiit ja see on sobilik kehas kandmiseks. Alati tuleks üle uurida.

Ehete osas on teada, et mis firmade toodangud on õigest materjalist ja selle põhjal teab, kas ehet tohib kanda kehas või mitte (hiljem koostan eraldi nimekirjad).

Roostevaba teras sisaldab mingil määral niklit, mis ehte kandmise ajal lekib ehtest välja ja võib osadel inimestel tekitada allergilist reaktsiooni.

See ka põhjus, miks osad inimesed ei saa kanda roostevabast terasest ehteid ja teised saavad. Selles osas ongi keeruline, et inimene saab värske iluaugu ja siis võib mõne aja möödudes selguda, et implantaadi standardile vastav roostevabast terasest ehe ei sobi. Samuti hõbedat ja kulda ei soovitata värskes iluaugus kanda. Jääb üle vaid implantaadi standardile vastav titaan, millest kirjutan eraldi. Võib tekkida olukordi, et tegelikult on probleem materjalis mitte iluaugus endas.

Ehteid ostes tasuks sellele pöörata tähelepanu. Kui on märgitud “kirurgiline teras” siis täpsustavalt üle küsida, et mis tähisega antud materjalist ehted on. Mul on juhtunud seda, et tegelikult müüjad ei oska mu küsimusele vastata ja korrutavad, et ehted on “kirurgilisest terasest” ise teadmata, mida tegelikult klientidele pakuvad. Siis ma olen loobunud ehete ostmisest. Iluaukudele ehteid on müügil väga palju. Ei tasu osta ehteid, kui ei ole teada, mis materjalist need tegelikult on.

Ja kindlasti tasuks uurida, mis materjalist ehteid iluaugustajad kasutavad. Kahjuks paljud iluaugustajad ei oma teadmisi ehete materjalide osas ning kasutavad kehvast materjalist ehteid. Kahjuks teenuse soovijad liigselt usaldavad teenuse pakkujaid. Inimesed ei ole teadlikud, et värsketes iluaukudes on sobilik kanda vaid implantaadi kraadiga materjale. Mis puudutab Eesti olukorda, siis asi on nutune. Iluaugustajad kasutavad kehvadest materjalidest ebakvaliteetseid ehteid. Müügil on ainult odav jama.

Advertisements

2 comments

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s