Kõrvaaukude venitamise meetodid

Kõrvaaugu venitamine on kõrvanibusse tehtud kõrvaaugu suurendamine venitamise teel, mille tulemusena saab kanda kõrvaaugus suurema läbimõõduga ehteid. See  on aeganõudev muudatus. Venitamise meetodeid on mitu. Mina lähtun infost, mida just hetkel professionaalsed iluaugustajad õpetavad.

Alustuseks peab kõrvanibus olema täielikult paranenud kõrvaauk. Soovituslikult nõela meetodiga ning värskelt tehtud augu puhul tuleks kindlasti oodata 6 kuud enne venitama hakkamist. Venitatakse 1 mm  3-6 kuu tagant. Kõige olulisem on anda kõrvaaugule aega harjumiseks ja taastumiseks. Kohe alguses tuleb teha venitus õigesti, sest sellest oleneb tulevikus edasine venitamine. Kas kõrvaauk tõmbub tagasi? Oleneb, kui suureks auk on venitatud ja suuremate lõbimõõtude puhul on vajalik kirurgiline lõikus kõrvanibu taastamiseks. On väljend, et peale 10 mm tagasiteed pole. Väiksemate suuruste puhul tõmbub kõrvaauk tagasi kokku, kuid kui kokku, seda ei ole võimalik prognoosida. Tuleb arvestada sellega, et kõrvaauk ei muutu samasuguseks nagu algselt oli.

Kõrvaaukude venitamiseks on mitmeid meetodeid.

.

NATURAALNE ehk LOOMULIK VENITAMINE

See on kõige ohutum ja kõige õigem venitamise viis. Selle meetodi puhul on venitamise tööriistaks ehe ise. Kui ehet kanda pikemat aega (3-6 kuud), siis kõrvas olev auk muutub piisavalt elastseks ja lõdvaks, et on võimalik asetada eelnevast ehtest 1 mm jämedam ehe ilma probleemideta kõrvaauku. Uut suurust soovitatakse proovida alles 3 kuud peale viimast venitamist. Kuid professionaalid soovitavad oodata 6 kuud. Miks nii kaua? Nimelt kõrvanibu vajab aega kollageeni kogumiseks. Kollageen toetab naha rakkude seinu ja veresoonte seinu. Kui venitada liiga kiiresti, siis võib kõrvanibus tekkida halb verevarustus ja õhenev nahk. Kiirustades võib mingist hetkest tekkida olukord, et enam edasi venitada ei tohi. Kui verevarustus häirub, siis võib õhenenud koht välja surra ja katkeda.

Värske venitamise tegemisel tuleb kasutada üheservalisi ehteid (tagumine osa fikseeritav o-rõngaga). Soovituslikult klaasist ehteid. Need on allergiavabad ja sobivad ideaalselt. Hiljem võib kanda raskemaid ehteid (solid plug). Need oma raskusega aitavad venitamisele kaasa. Kuid tuleb jälgida, et venitamine ei toimuks liiga kiiresti ja vajadusel siis kanda kergemaid ehteid.

See meetod on aega nõudev kuid välistab kõik riskid, mis võivad tekkida teiste venitamise meetoditega (valu, rebendid, “blouwouts” ja õhenenud kohad).

.

VENITAJATEGA VENITAMINE

Tegelikult on venitajad ehete paigaldamise tööriistad, mida kasutavad iluaugustajad. Kuid tänapäeval on väga levinud “taper” ehk venitaja, mida müüakse ja mida kahjuks kõrvaaukude venitamiseks laialdaselt kasutatakse. See on väga levinud kuid ajaga on selgunud, et see ei ole kõige ohutum võimalus kõrvaaukude venitamiseks.

  • Venitamiseks soovitatakse kasutada implantaadi kraadiga roostevabast terasest või klaasist venitajat. Kuid enamjaolt müüakse akrüülist venitajaid ja see materjal on ohtlik.  Akrüüli kohta kirjutan pikemalt ehete materjalide rubriigis.
  • Venitada tuleks 3-6 kuu tagant kuid inimesed kipuvad teadmatusest venitajatega liiga varakult uut venitust tegema. On oht, et kõrvaauk ei ole valmis uueks venitamiseks ja võivad tekkida rebendid ja “blouwout” ehk kõrvaaugu plahvatamine.
  • Soovitatakse venitada 1mm korraga. Kuid venitajaid müüakse 2;3;4;5;6;8;10. Seega mingist hetkest tuleb venitus 2mm ja seda on palju. Inimesed ei tule selle peale, et vahepeal peaks muretsema 7 ja 9 mm ehted.
  • Venitaja on liiga äkiline venitamiseks. Tegelikust kõrvaaugu suurusest järgmise suuruseni venitamise jaoks on vahemaa liiga äkiline ja eriti siis, kui kõrvaauk ei ole uueks venitamiseks valmis.
  • Venitajatega venitamisel tuntakse valu kuid tegelikult venitamine ei tohiks olla valulik. Valu tähendab seda, et on tekkinud rebendid.
  • Venitajaid ei tohi kanda kõrvas.

Seega venitajatega venitaine ei ole kõige õigem. Samas on võimalik ohutult venitajatega venitada. Lihtsalt venitamise vahemaad olgu pikemad. Venitajaga koos tuleb muretseda üheservaline samas suruses ehe. Kaheservalised keeratavate tagustega ehted võivad vigastada värskelt venitatud kõrvaauku (kuid kui see osa katta hetkeks kilega, siis saab ennetada vigastamist). Venitamine ei tohi olla valulik. Ja kindlasti ei tohi kasutada venitajaid suuremate suuruste puhul. Tegelikult suuremate suuruste puhul juba ehted ise aitavad venitamisele kaasa ja venitajaid ei ole vaja kasutada.

.

TEIPIMISE MEETOD

Seda meetodit kiputakse kasutama suuremate suuruste puhul. Ehete ümber hakatakse järk järgult lisama teibi kihte kuni jõutakse järgmise suuruseni. Alguses mõned kihid, siis mingi aja tagant need vahetatakse välja ja pannakse mõned kihid rohkem. Teibi puhul on küsitav selle mõju organismile. Kiputakse kasutama teipe, mis ei ole sobilikud kehasiseselt kandmiseks (teibid ehituspoodidest). Teibist võivad keemilised ühendid imbuda organismi. Bakteritel hea haakuda ja paljuneda. Venitamine võib toimuda liiga kiiresti ja kahjustada kõrvaauku.

.

AUK LÕIGATAKSE KÕRVANIBUSSE

Seda meetodit ei soovitata ja selleks on mõjuvad põhjused kuid kahjuks seda ikkagi kiputakse tegema. Selle meetodi puhul lõigatakse kõrvanibusse vastava tööriistaga soovitud suuruses auk. Kuid see ei ole hea. Nimelt siis on suurem avatud haav ja paranemise perioodil võib tekkida probleeme. Hiljem edasi venitamine võib osutuda võimatuks (näiteks kui paranemisel on tekkinud armkude). Kuna kõrvanibusse on lõigatud auk, siis selle tulemusena on kõrvanibu serv tunduvalt õhem võrreldes samas suuruses venitatud kõrvanibuga. Seega edasi venitades võib kõrvanibu jääda liiga õhukeseks ja on katkemise oht.  Hiljem ehte eemaldamisel võib juhtuda, et see auk ei tõmbu piisavalt kokku, sest see auk on ju sisse lõigatud. Selline lõikamise meetod on sobilik kõrvakõhresse suuremate aukude tegemiseks, kuid siis on oluline, et augu servad õmmeldakse kokku. Viimastel aastatel on trendiks, et sedasi lõigatakse ninasse suuremad augud (mida kõike maailmas tehakse).

.

KOKKUVÕTTEKS – oluline on välistada kõik ohud ja leida endale kõige parem ja õigem venitamise viis. Samas tuleks ikkagi jälgida soovitusi. Tihti tekivad probleemid, sest inimesed on kannatamatud ja tahavad liiga kiiresti suurema suuruseni jõuda kuid ei arvestata tagajärgedega. Tihti ei teata õiget infot. Kõrvaaukude venitamisel on oluline aeg ja õiged ehted. Ehete materjalidest ja sobiliku kujuga ehetest kirjutan eraldi pikemalt.

LOOMULIK VENITAMINE ON KÕIGE OHUTUM!!!

Kõrvaaukude venitamise teemat õppisin põhjalikult ja ajaga üritan kogu info uuesti siia blogisse koostada.  Seni saab lugeda neid teemasid mu vanast blogist

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s