Nõelameetod VS püstolmeetod

Toon välja info, mida mulle on õpetatud ja mida olen aastatega õppinud. Aukude tegemiseks kasutatakse nii nõelameetodit kui ka püstolmeetodit. Proovin välja tuua mõlema meetodi plussid ja miinused lähtudes minu teadmistest ja mida maailmas õpetatakse. 

Üldiselt on seis selline, et professionaalsed iluaugustajad ei tee püstolmeetodiga iluauke ja ei kiida seda heaks (APP seisukoht). Kuid kuna kõrvaaukude nõudlus on suur, siis erinevad ilusalongid ning poed pakuvad püstolmeetodiga aukude tegemise teenust, sest see tundub lihtne ja mugav.

NÕELAMEETOD

Nõelameetodi puhul kasutatakse aukude tegemiseks kanüüle või vastavaid nõelu, mis on iluaugustamiseks mõeldud. Kasutatakse steriilseid ehteid ja steriilseid vahendeid. Professionaalsed iluaugustajad kasutavad nõelameetodit. Sellel meetodil on omad plussid ja miinused.

Plussid.

Nõela meetodiga kehasse aukude tegemisel on viidud kudede traumeerimine minimaalseks tänu nõela kujule. Nõel on väga terav ja kerge vaevaga saab teha auke. Eriti oluline on see kõrva kõhre osasse aukude tegemisel. Nõel lõikab kõhre sisse ilusa augu. Kui kõik tehakse õigesti, siis aukude paranemine on hea. Oluline on iga augu puhul kasutada õige kujuga ehteid ja õigest materjalidest ehteid. Oluline on teada, millised ehted on õiged esmaseks augustamiseks. Nõela meetodi puhul on võimalik saada auku täpselt sinna kuhu klient soovib (kui ei ole just anatoomilisi vastunäidustusi). Nõelaga tehakse auk ja siis sujuvalt vahetatakse nõel sobiliku ehte vastu välja (vajadusel kasutatakse veel vastavat ehte suuna muutjat) kanüülinõela puhul on toiming natuke teine. Kogenud iluaugustajal käib see protsess kiiresti. Neid ehteid on võimalik muretult ka hiljem kasutada.

Miinused.

Iluaugustajal peavad olema õiged teadmised. Peab oskama tagada hügieenilist tööd. Samuti peab teada, mis pikkusega milliseid ehteid millise augu puhul on õige kasutada. Ehetest oleneb augu paranemine. Kui on vale kujuga, liiga lühike, liiga pikk, valest materjalist ehted, siis võib tekkida augu paranemisel probleeme. Samuti peab teadma õigeid võtteid ja oskama klienti õigesti juhendada, et kuidas toimida värske augu puhul vastavalt hetke infole. Selleks on vajalik korralik väljaõpe. Kuid kui seda ei ole, siis võib tekkida palju probleeme. Kindlasti see on ka üks põhjuseid, miks valitakse püstolmeetod aukude tegemiseks, sest see tundub lihtsam.

Miinuseks on ka teenuse kättesaadavus. Nõelameetodiga aukude tegijaid on vähe. Puuduvad täpsed juhised õppimiseks. Seega võib igaüks hakata augustama. Klientidel on raske leida teenuse pakkujaid. Mina hetkel tean vaid kolme kohta.

Inimesed kipuvad ise tegema auke õmbelmisnõelaga ja see ei ole õige nõelameetod. Sellest kirjutan eraldi pikemalt. Tavalise nõelaga augu tegemine on suhteliselt sarnane püstolmeetodiga (kuna õmblemisnõelad ei ole ka piisavalt teravad augu tegemiseks). Lisaks ise tehes on väga palju riske.

PÜSTOLMEETOD

Kasutatakse erinevaid süsteeme. On löögijõuga süsteemid (vanem põlvkond) ja on surumisega süsteemid (uuem põlvkond). On erinevaid firmasid ja igal firmal on omad plussid ja miinused.

Plussid.

Teenus on kättesaadavam, sest seda pakuvad erinevad ilusalongid ja poed.

See meetod tundub kergem. Ehted on juba steriilsetes pakendites. Selles osas nõustun, et võrreldes nõelameetodiga tundub asi lihtsam. On süsteem ja on ehted ning ainult augusta.

Miinused

Kuid kahjuks aegade jooksul on ikkagi selgunud, et püstolmeetod ei ole kõige õigem. Põhiliseks probleemiks on see, et kehasse aukude tegemiseks kasutatakse ehteid. Need ei ole otsast piisavalt teravad ja jõuga surutakse ehe kudedest läbi. See on kudedele traumeeriv ja selle tõttu võib augu paranemine võtta kauem aega. Suurim probleem on just kõrva kõhre osasse aukude tegemine. Kui nõela meetodiga tekib kõhresse ilus auk, siis püstolmeetodiga seda ei juhtu. Kude lükatakse laiali ja selle tõttu võib tekkida probleeme paranemisel. Löögijõuga süsteem võib purustada kõhre osa. Samuti on probleemiks püstolmeetodiga ninasse aukude tegemine. Augu tegemiseks kasutatakse “kondi” tüüpi ehteid. Need on otsast laiemad. Jällegi augu tegemisel traumeeritakse kudesid oluliselt rohkem, kui nõelameetodi puhul. Lisaks ehte panemisel ja ära võtmisel tagumine osa on ikkagi laiem kui paranenud auk. Nii et ehte tagumine osa võib vigastada auku. Lisaks ehte ots on ikkagi liiga terav ja igapäevaselt kandes võib kogemata vigastada nina seest.

Teiseks probleemiks on ehete materjal. Alati ei ole nende meetodite puhul ehted õigest materjalist. Ning ehte pikkus ei ole ka alati piisav. Inimeste kõrvanibud on erinevad ja lähtuvalt sellest võib vaja minna pikemaid ehteid. Igal süsteemil ei ole seda võimalik valida, sest ongi vaid ühe pikkusega ehted. Hullematel juhtude paistetab kogu kupatus nii palju, et ei ole võimalik ehet ise eemaldada vid see tuleb kirurgiliselt välja lõigata.

Samuti on probleemiks see, kui tekivad probleemid ja oleks vaja ehe välja vahetada pikema vastu, siis püstolmeetodi teenuse pakkujal puuduvad vastavad vahendid ja ehted, et seda toimingut teha. Näiteks kõrva kõhre osa võib oluliselt paistetada ja vahel olude sunnil on vaja esmane ehe kiiresti pikema vastu välja vahetada. Kõhre osas aukudesse tuleb tõsisemalt suhtuda, sest läbitakse 3 kihti.

Samuti jääb silma, et osad inimesed püstolmeetodi puhul ei adu, et tõesti on erinevad süsteemid erinevate aukude jaoks ja nii on näiteks kõrvaaukude tegemiseks mõeldud süsteemi kasutatud nina aukude tegemiseks või keha muudesse osadesse aukude tegemiseks. Tänapäeval on võimalik neid süsteeme vabalt internetist osta ja inimesed teadmatusest võivad teha vigu. Püstolmeetod on piirkonniti keelustatud just selle tõttu, et sellega seoses on esinenud palju probleeme.

Probleemiks on see, et kas püstolmeetodi teenuse pakkuja on  piisavalt haritud (kui oleks, siis nad seda teenust ei pakuks). Kehasse aukude tegemisse suhtutakse liiga kergekäeliselt. Tihti öeldakse, aga nii on ju alati tehtud, et miks nüüd siis enam ei või. Samas kui vaadata ikkagi ringi ja otsida infot, siis on selgelt välja toodud, miks need meetodid ei ole õiged. Ja see mis ma siin kirjutan ei ole uudne asi. Lihtsalt nendel teemadel ei ole varem piisavalt kirjutatud.

Püstolmeetodiga ehteid on hiljem ohtlik kasutada. Ehte tagus on terav ja võib kogemata vigastada paranenud kõrvaauku. Lisaks on probleemiks ehted, sest neid ei ole võimalik kandmise ajal täielikult puhastada (liblika tüüpi tagused).

Proovin välja tuua erinevad süsteemid oma plusside ja vigadega.

Studex Universal (vanem põlvkond)- löögijõudu kasutav süsteem. Kui see süsteem loodi, siis see oli väga populaarne. Kuid aja jooksul jõuti selgusele, et selle meetodiga aukude tegemine on kudedele liigselt traumeeriv ja järjest keelustatakse selle kasutamist kuid see süsteem on endiselt müügil. Ehte tagumine osa on soonilisem, et saaks kinnitada liblika tüüpi taguseid. Kõhre osasse sellise tagusega kõrvarõngad ei sobi ja valikus ei ole muid võimalusi. Selle meetodiga kõhre osasse auke tehes võib löögijõud purustada kõhre. Kõrvanibusse aukude tegemisel tuleb jälgida, et püstol ei purustaks kõhre (näiteks kui soovitakse kõrvanibusse rohkem auke ja näiteks kui kõrvanibu ongi väiksem, siis ei saa auku soovitud kohta vaid tehakse allapoole). Lisaks neid süsteeme ei ole võimalik autoklaavis steriliseerida, sest on plastikust osad. Erinevate vahenditega puhastamine ei taga täielikku hügieeni. Kuigi ehted on steriilses pakendis, siis ikkagi on oht haiguste levikuks selle süteemi näol. Ehete osas ei ole valikus erineva pikkuse võimalusi. On vaid valikus erineva läbimõõduga ehte esimesi osasid. Seda meetodit kindlasti ei soovitata.

Studex system 75 (uuem põlvkond) – ma tõesti ei tea, miks kõik reklaamivad, et see on uuem süsteem, sest tegelikult on see turul juba päris kaua olnud. Kuna esimese süsteemiga oli palju probleeme siis loodi uuem süsteem ja üritati muuta asja paremaks. Mis osaliselt vastab tõele. Löögi jõud asendati surumise süsteemiga. Sedasi välistatakse suuremate traumade tekkimist, mis varem löögi jõuga tekkisid. Samas ikkagi auk tehakse ehetega ja ehete tagumised osad ei ole piisavalt teravad. Jällegi surutakse mitte piisavalt terav ese kudedest läbi. Ehete valik on tunduvalt suurem ja isegi on olemas kõhre jaoks sobivad ehted. Pean tunnistama, et mina neid ei ole näinud, sest inimene, kes mulle süsteemi näitas ei omanud neid ehteid.  Ja jällegi ei ole valikus erinevate pikkustega ehted. Steriilsuse osa on muudetud paremaks, võrreldes esimese süsteemiga. Nii võttes nagu oleks parem süsteem, kuid professionaalsed iluaugustajad ja APP seisukohalt ei ole asi ikkagi piisavalt hea. Ehete osas nurisetakse just kullaga kaetud ehete teemat. Lisaks valikus on väga palju erikujulisi esiosaga ehteid, mille puhastamisel on raske saada täielikku puhtust, mis on värske augu puhul oluline. Lisaks liblika tagused on ka hea koht mikroobide kogunemiseks ja raske on saavutada täielikku puhtust.

Medisept nina augustamise süsteem – surumise süsteemiga. Kogu see süsteem on vale. Ja suurimaks probleemiks on ehe, see ei ole sobilik ninas kandmiseks. Esmaseks on sobilik vaid kruvi tüüpi või siis painutatav ehe. Ninas peab olema ehe fikseeritud, kuid selle süsteemi ehtega seda ei ole. Esiteks võib väga kergesti selle ehte ninast välja tõmmata. Teiseks tagus on ikkagi piisavalt terav ja kogemata võib vigastada nina sisemust. Kui ninas auk paraneb ja soovitakse ehet eemaldada, siis juhtub seda, et auk on ju väiksema läbimõõduga võrreldes ehte tagumise osaga. Ehte eemaldamine võib tekitada valu, sest tagumine osa võib tekitada vigastusi augus. Iluaugustajad üldse ei soovita kasutada seda tüüpi ehteid ninas.

Medisept naba augustamise süsteem – kui ma kogu protsessi pealt nägin, siis mu ainuke küsimus oli, miks kogu see asi on nii keeruliseks tehtud. Selles osas nõelameetodiga naba augustamine on tunduvalt kiirem ja lihtsam. Selle süsteemi puhul on plussiks, et augustamiseks on ehte otsa paigaldatud terav nõel (miks ei ole seda tehtud teiste ehete osas, siis oleks kohe murtud probleem augu liigsest traumeerimisest). Miinuseks on see, et kogu protseduur on kohmakas selle süsteemiga. Ma ei oska paremini seda seletada, aga iluaugustajad mõistavad, mis ma silmas pean. Iga inimese naba on erineva ja igasse nabasse ei tohiks auku teha. Kuid kas selle süsteemi kasutaja alati teab seda? Lisaks tuleb vastavalt nabale kasutada teise pikkusega ehet, aga sellel süsteemil see võimalus puudub.

Käsitsi augustamise süsteemid – neid müüakse internetis. Kõige hullem, mis olemas olla saab. Sest sellisel juhul augu teeb inimene ise ja kas tal siis on ikka olemas piisavad teadmised hügieeni ja värske iluaugu hooldamise osas.

Blomdahl kõrvade augustamise süsteem – löögijõuga süsteem. Jällegi mitte piisavalt terav ehe surutakse löögi jõuga kudedest läbi. Samas sellel süsteemil on plussid võrreldes Studexiga. Ehete materjali osas on oldud hoolsamad. Ehete pulgad on titaanist ja ainult ehete esimesed osad on kaetud erinevate materjalidega. Allergia tekkimise võimalus on viidud minimaalseks. Lisaks on valikus olemas pikemad ehted. Väga oluline arvestades sellega, et inimeste kõrvad on erinevad. Lisaks ehete tagused katavad täielikult ehte terava osa. Kuid on kurdetud, et neid ehteid on keeruline eemaldada (tegelikult tuleb taguseid loksutada ja siis tulevad kergemini ära). Kõhre augu tegemine jällegi on vale.

Blomdahl nina augustamise süsteem – löögijõuga süsteem ja jällegi vale kujuga ehe. Samas on neil valikus olemas õige kujuga ehteid, millega jah ei saa ninasse auke teha.

Lisaks on veel olemas erinevaid süsteeme. Müüakse vabalt internetis.

Kui nüüd mu käest küsida, et mida mina siis soovitan, siis ma jään vastamisega natuke jänni. Mind on välja õpetatud, et püstolmeetod ei ole õige asi aukude tegemiseks. Lisaks ma olen juba piisavalt näinud, kuulnud ja lugenud püstolmeetodi tagajärgede kohta. Samas on meil jällegi probleemiks, et nõela meetodiga häid tegijaid on vähe. Ja kui kahtlete nõelameetodiga tegija pädevuses, siis sellisel juhul on isegi mõeldav püstolmeetod. Püstolmeetodi teenuse pakkujaid on palju ja lihtsalt eelnevalt uurida, kas ikka on kogenud inimene tegijaks ja kas teenust pakutakse hügieeninõuetele vastavalt (ise olen pealt näinud, kuidas poes püstolmeetodiga tegija ei puhastanud käsi ja ei kasutanud kindaid ning asus kohe augustama). Ja kõrvanibusse esmasteks aukudeks äärmisel juhul püstolmeetod sobib kui tõesti paremat varianti ei ole. Kuid minu kindel seisukoht on, et keha muudesse osadesse püstolmeetod kindlasti ei sobi. Tuleb arvestada sellega, et kõrva kõhresse tehtud augud paranevad teisti võrreldes kõrvanibudsse tehtud aukudega. Kõhre osasse auku tehes läbistatake 3e kihti. Kuid püstolmeetod ikkagi liigselt traumeerib ja ehted ei ole sobilikud. 

Advertisements

One comment

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s