Blogimaastikul on toimumas miskit põnevat – EBA2017

Eesti blogimaastikul on toimumas midagi huvitavat – EBA2017 ehk Eesti Blogiauhinnad 2017. Toimub see siis juba kolmandat korda ning mai lõpuni kestab hääletamise voor. Kõik saavad oma lemmikutele hääli anda. Seega paras aeg teha väike ülevaade blogimaastikust.

Iga blogija ajab oma rida. Eks igal blogijal on ka omad sihid ja eesmärgid, et miks blogitakse. Üldiselt igaüks nokitseb omaette. Ok, tegelikult mitte alati, sest blogijad loevad üksteise blogisid ja oma blogides avaldatakse arvamust mingi asja üle, mida teine blogija on kirjutanud/arvanud. Huvitav on jälgida, kuidas mingid teemad lainetena blogist blogisse liiguvad. Või see, kuidas blogijad üksteise ideesid üle võtavad. Kuigi jah, vahel on see jällegi natuke häiriv, aga see selleks.

Kuid nüüd, kui õhus on EBA2017, siis blogijad on moodustanud ühe üliägeda perekonna – pesakond blogijaid. Blogimise kaudu toetatakse üksteist, antakse hääli ja toimub omamoodi suhtlemine. Kõik blogijad on elevil ja usinasti kutsuvad inimesi hääletama. Minu mõistes on EBA pigem lemmikute valimine. Sellel, kellel on rohkem lugejaid, see võidab. Aga ega oluline ei olegi see võitmine. Oluline on osalemine, sest see ongi aastas ainuke hetk, kui kogu blogimaastik on kõigile nähtav koos blogijatega. Ja mul on hea meel kuuluda sellesse pesakonda. Alati on hea tunne ju kuhugi kuuluda ja tõesti, blogijate perekond on kirju ja kohati ikka väga äge, et patt oleks mitte tahta sinna kuuluda.

Blogisid on igasuguseid ja blogisid loetakse erinevatel põhjustel. Mina sattusin vanasti blogidesse siis, kui midagi googeldades otsisin ja ennast lõpuks blogidest leidsin. Vanasti ei lugenud regulaarselt blogisid.

Toimus esimene EBA ja minust läks kogu asi mööda. Kõrvu jäi vaid see, et blogijatele on negatiivne tempel külge poogitud. Kohati oli mul lausa häbi mainida, et olen ka blogija, sest blogijate mainel oli ikka väga hapu maik juures.

Ja siis tahtsin ka oma blogidega kapist välja astuda ning hakkasin uurima Eesti blogimaastikku. Üritasin aru saada, et kuidas blogijad toimetavad, kus reklaamivad ennast, milline seis blogimaastikul on. 3 kuud järjest lugesin meeletus koguses blogisid. Selleks, et õppida. Blogisid lugedes õpib väga palju. Alles siis avastasin, et meil Eestis on nii palju erinevaid blogisid ja nii palju huvitavaid blogijaid. Lugemist igale maitsele. Ning eks blogisid lugedes saab ju kiigata blogija sisemaailma, mida muidu ju ei näeks.

Saabus EBA2016 ja siis pika mõtlemise peale panin oma blogid osalema. Ma juba teadsin, et hääli mul väga loota ei ole, sest olin alles nii värskelt ennast näitama hakanud. Kuid osalesin just selle tõttu, et uudistada kogu seda melu.

Tegelikult EBA2016 auhinna tseremoonial olin üllatunud. Selleks ajaks olin paljude blogidega tutvunud ja tegelikult oli huvitav blogijaid näha. Ja siis sain aru, kui lahe ja tore see blogijate perekond on. Peale EBA2016 olen julgemalt maininud, jah ma olen blogija ja mul on hea meel olla üks blogijatest. Muidugi olen jällegi see uuriv ja analüüsiv perekonnaliige, kes jälgib ja teeb järeldusi.

Mis järeldusi saab teha blogimaastiku kohta?

Mul on hea meel, et blogijate maine on paranenud ja see hapu maik on hakanud aastatega lahtuma. Lisaks blogijad teevad ära tohutu töö üleüldises mõttes. Kirjutades harivad inimesi, suunavad inimesi mõtlema, pakuvad meelelahutust jne. Lisaks reklaam. Eestis võtab veel aega, kuni ettevõtted hakkavad aduma, et kui suur mõju on tegelikult blogijatel. Ja võtab aega, kuni hakatakse blogijaid väärtustama. Hetkel on olukord natuke nadi.

Saadetakse tasuta tooteid, blogija kasutab ja kirjutab nendest – kuid mis on töö vaev ning tasu? Reklaam jääb aastateks internetti, seega reklaam töötab edasi, aga blogija ise ei saa sellest mingit kasu. Hetkel ei ole blogimaastikul paika pandud reegleid, et milline peaks olema reklaampostituste hinnakiri. Kas tõesti blogija ongi vaid väärt mingeid tooteid?

Igatahes ma loodan, et see asi paraneb. See on tõesti vajalik, siis ehk hakkavad ka ettevõtted väärtustama blogijate tööd ja mõjuvõimu. Töötasuks saada kasutuid tooteid või tooteid, mis tegelikult on inimese kehale ohtlikud, see on küll väga nadi tulemus. Lisaks ikka ja jälle jääb tunne, et ettevõtted suhtuvad blogijatesse kui kergesse võimalusse reklaami saamiseks ja et blogija on lihtne lobitööline. Miks selline asi on juhtunud? Sest blogijad ei ole väärtustanud oma tööd ja aega, mida panustavad blogi kirjutades ning adumata, et aitavad ettevõtete rahakotti lisa teenida, ise saades tühise toote või vidina. Ettevõtete kasumi tootjad.

Aga tagasi tulles EBA juurde, siis on väga oluline, et selline üritus meil Eestis toimub. Tänu sellele üritusele on blogijad nähtaval. Tänapäeval on olemas erinevaid blogide jälgimise kohtasid, kuid igal kohal on omad plussid ja miinused.

Varem mulle meeldis blog.tr.ee blogide jälgimiseks, kuid kahjuks osad blogid ei saa ennast sinna üles ja seega kadus huvi selle koha jälgimiseks. Blog24.ee on uuem koht, kuid mulle ei meeldi, et blogipostitused on seal loetavalt olemas, seega lugeja ei satu blogisse. Eestiblogid.ee on ammu soiku jäänud, mingil perioodil seal blogisid uudistades suunas aina pornosaitidele ning uusi blogisid ei lisata. FB Blogipostituste reklaamimise grupp ongi koht, mida kõige enam jälgin, sest seda on mugav jälgida ja mugav on oma blogist postitusi sinna jagada. Eestiblogijad FB grupp, väga harva tuleb ka see koht meelde. Bloglovin sellest ma hetkel ei tea mitte midagi. Seega kogu blogimaastik on laiali erinevates kohtades.

Mul on tõsiselt kahju, et blog.tr.ee ei hallata ja ei toimetata. On näha, et blogijad tunnevad selle koha vastu kõige rohkem huvi. Muidugi sealaset TOP100 ei tasu võtta mingi näitajana, sest see nimekiri tekib tänu sellele, kui palju sellel lehel blogija oma postitusi üles annab ja kui palju lingatakse. Ekslikult on arvatud, et see on mingi üleüldine Eesti edetabel. Mingit üleüldist blogide edetabelit Eestis ei olegi olemas. Ja EBA ongi koht, kus saab mingigi ülevaate aktiivsest blogimaastikust.

Hetkel jäin mõtlema EBA peale, et huvitav, milline oleks tulemus, kui kõik blogid oleksid ühes listis kogu oma häältega. Huvitav, kas hääletamise süsteemis ehk on selline võimalus olemas, et saaks kõik blogid panna mingisse pingeritta, siis oleks kõigil mingi ülevaade, et mis blogisid siis tegelikult kõige rohkem loetakse????

Igatahes tänu EBA-le on blogimaastik nähtaval. Tegelikult võiks ikka koguaeg nähtaval olemas olla. Kuid ennast blogijana nähtavaks teha, vot see on täiesti omaette ooper. Seda teemat olen blogimaastikul aastaid jälginud ja sellest peaks eraldi kirjutama. Tegelikult on huvitav jälgida ja analüüsida, et miks just osad blogid on pupulaarsemad, miks osad uued blogid lendavad kohe kulutulena tähtedesse ja osad ei mädane ega idane? Miks osad blogid köidavad lugema ja miks osasid sooviks kohe sulgeda? Millega peaks värske blogija arvestama? Oi neid tähelepnekuid on parasjagu kogunenud ja küllap kunagi ka kirjutan.

Et see blogimaastik on väga huvitav uurimisobjektina. Muidugi ka mina elan oma lemmikutele kaasa ja neid on aastate jooksul parasjagu kogunenud. Õnneks saab kuni 5 korda hääletada ja sedasi saab kõigile oma lemmikutele hääled ära jagada. Selles osas mulle see süsteem meeldib, sest tõesti mitmes kategoorias on mitu lemmikut ja väga raske on ju otsustada, et noo kellele siis see hääl anda.

Kellele ma hääli jagan? Hetkel ei hakka seda nimekirja ette laduma, sest see on parasjagu pikk (noo 4 hääletamisega saan kõigile erinevatele blogidele hääled antud ja 5 kord jääb tagavaraks, kui peaks veel viimasel hetkel mõne uue huvitava blogi leidma). Mis ikka, nüüd tuleb oodata EBA2017 Gaalat ja kindlasti korraks lähen toimuvat piiluma.

Lugejatele soovitan tutvuda Eesti blogimaastikuga eba.marimell.eu. Tõesti sellega annab tutvuda, sest blogisid on ikka päris palju. Bodymodi blogi on sellel aastal ilu- ja moeblogide keskel ning ma olen arvestanud viimase kohaga. Koguaeg tekib tunne, et ma nagu ei sobi oma blogiga ei ühte ega teise kohta. Eelmisel aastal olin hariduse kategoorias, sest mulle tundus, et ma nagu ju üritan inimesi harida tätoveeringute teemadel. Nüüd siis ilu kategoorias, sest blogisse on tekkinud päris palju ilu teemasid, mis on ka kehamuutmise valdkonnas.

Mis seal ikka, oma blogi poolt hääletama ei utsita. Mingit hääletamise kampaaniat ka ei viitsi läbi viia. Ma olen tõesti laisk blogija, kes lihtsalt läheb vooluga kaasa ja vaatab, mida see vool niisama toob. Kui arvate, et see blogi on huvitav, siis muidugi hääled on oodatud.

Kõigile blogijatele edu ja kohtume EBA2017 Gaalal!

Sellel aastal ehk juba julgen mõnele blogijale tere ka öelda… ja ma ei saa sinna midagi teha, et see sinine logo mulle mustana meeldib…

EBAHAALETUS

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s