Tätoveeringud ja suvi

Tõsisele tätoveeringute huvilisele on suvine periood väga põnev. Soojade ilmadega on võimalik näha tätoveeringuid. Kuna tätoveeringud on tõusvas joones populaarne teema, siis tõesti iga suvega aina rohkem jääb silma tätoveeringutega inimesi. Kui muidu internetis on näha pilte ilusatest ja värsketest tätoveeringutest, siis suvel ringi liikudes näeb ikka igasuguses vanuses igasuguse kvaliteediga tätoveeringuid. Väga põnev aeg minu jaoks. Kuid suvega seoses on üks teema, millele inimesed peaksid rohkem tähelepanu pöörama – tätoveeringud ja päike.

Suheldes tätoveeringute omanikega on selgunud tõsiasi, et väga paljud sellele teemale ei mõtle. Kuigi me ju teame, kuidas päike kahjustab nahka ja peaksime nahka vastavate toodetega kaitsma, siis inimesed alati ei tee seda. Üldiselt meenub selline asi alles siis kui nahale on päiksega liiga tehtud. Kuid kui nahal on tätoveeringud, siis just tasuks hoolikam olla ja seda mitmel põhjusel.

Tätoveerimine on tegelikult naha kahjustamine. Tätoveerimisega jääb naha sisse tätoveerimise värv ja tuleks arvestada, et igapäevaselt on nahas võõrained ehk tätoveerimise värvi osakesed. Võib juhtuda, et selle tõttu nahk võib olla tundlikum ja seda ka päikese osas.

Nii nagu päike kahjustab nahka, nii kahjustab päike ka tätoveeringuid. Tätoveeringute omanikud peaksid kasutama kõige tugevamaid kaitsekreeme. Üllataval kombel paljud ei teagi seda. Teatakse, et jah peale tätoveerimist tuleb värsket tätoveeringut kaitsta päikese eest, kuid ei teata, et tegelikult tuleks seda teha terve elu. Päike lõhub tätoveeringuid (tuhmuvad ja näevad vanemad välja). Viimastel aastatel jääb aina enam silma suuremad tätoveeringud kätel ja jalgadel. See paneb alati mõtlema, et kas inimene ikka kasutab suvel iga päev kaitsekreeme?

Lisaks veel nahavähi teema. Arvestades, et tätoveerides satub naha sisse igasuguseid aineid, siis muidugi on oht nahavähiks. Nahka on traumeeritud ja kui ei kaitse päikese eest, siis jällegi on suurem oht nahavähiks. Lisaks tätoveeritud nahal on raskem märgata nahamuutuseid ja nii võib probleemi avastada liiga hilja. Minul näiteks on kombeks regulaarselt kontrollida tätoveeritud nahapindasid. Puhtal nahal näeb muutusi kiiresti kuid tõesti tätoveeritud naha puhul on asi keerulisem.

Selles osas muidugi ei tasu kohe liigselt ehmuda, kuid ikkagi tasuks mõelda ja uurida teema kohta. Google tattoos and sun. Väikesed tätoveeringud, siis on naha kahjustamine väiksem ja värvaineid nahas vähem ja ehk ei olegi asi kõige hullem. Kuid kui ikkagi on suuremad nahapinnad tätoveeritud, siis ikkagi tasuks hoolikam olla.

Muidugi suvel on ju parim võimalus eksponeerimaks kunsti oma nahal, aga tehke seda ohutult!!! Ja hinnake tätoveerija tehtud tööd kandes tätoveeringu eest hoolt!!! Nojah, Eesti suvi on nagu ta on. Kuid kevadel ilusate ilmade saabudes inimesed tormavad päikese kätte peesitama, aga terve talve peidus olnud nahk ei ole sellise asjaga harjunud. See aasta paari nädalaga näinud parkides jalutades parajas koguses tätoveeringutega üleküpsenud nahka.

Lisaks suvega on veel üks huvitav teema. Kuna sellel perioodil on ju kõige rohkem näha inimestel tätoveeringuid, siis paratamatult see tekitab soovi saada tätoveeringuid. Loogiline, näeme midagi huvitavat ja siis soovime ka omada sama või sarnast asja. Tasuks olla arukas, mitte kohe rutata esimesel võimalusel suvalise nõela alla. Just suviti jäävad silma soovid, et tahetakse nüüd ja kohe tätoveeringut. Võtta aeg maha, mõelda hoolega oma soovi üle, uurida tätoveeringuid ja tätoveerijaid.

Tegelikult mul oleks veel üks soovitus – enne tätoveeringu tegemist uurige teiste inimeste tätoveeringuid, et kuidas need ajaga on muutunud. Internetis on tätoveeringutest värsked pildid ja muidugi need on ilusad. Kuid reaalsus on see, et tätoveeringud ajaga vananevad ja muutuvad. On olnud juhuseid, et mu poole on pöördunud murelikke tätoveeringute omanikke ja siis on selgunud, et nad lihtsalt ei teadnud arvestada, et ajaga võivad mõned tätoveeringud koledaks muutuda. Tätoveeringute puhul võib juhtuda seda, et aastate möödudes tuleb neid parandada ja värskendada. Muidugi väga palju oleneb tätoveeringust.

Kohati suvisel ajal tätoveeringute saamine ei ole kõige parem idee. Suviti liigume palju ringi (higistamine ja naha liikumine), üritame saada lühikese ajaga jume nahale (tahtlikult või tahtmatult päikese käes viibimine), suvised grillimised ning istumised (alkoholi tarbimine). Kõik teemad, mida tuleks peale tätoveeringu saamist mõneks ajaks vältida. Siiani on meeles juhus, kui inimene uuris, et kas äkki ikka võiks juba peale tätoveeringu saamist ujuma minna, adumata seda, et tegelikult on tegemist paraneva haavaga ja liiga varajane veemõnude nautimine võib rikkuda tätoveeringut (värv liguneb kärnadega lahti). Eelmisel aastal ühe inimene elu lõppes, sest läks värske tätoveeringuga ujuma. On jäänud silma, et vahel inimesed kuidagi liiga kergekäeliselt suhtuvad tätoveeringute saamisse ja värskete tätoveeringute hooldamisse. Kui on tõsisem nahavigastus, siis ollakse hoolsad aga samamoodi tuleks suhtuda ka värskesse tätoveeringusse. Ja mõistmatu on see, kuidas mõned mainivad, et aga vot ma küll tegin ja minul ei juhtunud midagi.

Ma olen enamus tätoveeringutest saanud kevadel või suvel. Kuid minuga on asi lihtne, ei tarbi alkoholi ja kuumatalumatuse tõttu nahk näeb harva päikest. Suviti inimesed käivad ujumas, siis isegi see ei kuulu minu menüüsse. Näiteks eelmisel suvel iga kuu mõni uus tätoveering paranes ja ainukesena pidin periooditi loobuma vannis mõnulemisest. Mis jäi silma, et sellised väga palavad ilmad ei mõjunud paranevatele tätoveeringutele hästi.

Tagasi tulles teiste inimeste tätoveeringute vaatamise teema juurde, siis tõesti suvi on huvitav. Muidugi kohati on tobe salamisi inimete tätoveeringuid uudistada. Samas eks see on teema, millega tätoveeringute omanikud peavad harjuma. Tõesti, ka minu jaoks oli alguses väga harjumatu, et inimesed siin seal mu nahal olevaid tätoveeringuid jäänud vaatama. Muidu ju ikka mõtled, et ohh ma ju teen tätoveeringuid enda jaoks ja mis see teiste asi on. Kuid tundes võõraid pilke nahal, siis tekib seinal rippuva maali tunne, mida ainiti vaadatakse ja üritatakse mõelda “Huvitav mida kunstnik küll selle pildiga soovis edasi anda?”. Jah, eks ma ise ka olen tihti ennastunustavalt jäänud vaatama inimeste nahal olevaid tätoveeringuid üritades välja mõelda, et miks küll selline tätoveering tehti ja mis on selle tätoveeringu taustalugu.

Aastate jooksul olen näinud väga huvitavaid tätoveeringuid, et vahel on tekkinud vastupandamatu soov uurida. Kuid olen selleks liiga häbelik ja samas oleks ju natuke imelik ka, et “Tere ma olen tätoveeringute huviline, kas oleksite nõus rääkima oma tätoveeringust?”. Eelmistel aastatel olin kursis Eesti tätoveerijate töödega, siis mõni kord tätoveeringut nähes teadsin kohe, kes selle töö autor on. Väga hea võrdlusmoment, et milline oli töö värskena piltidel ja milline peale paranemist aja möödudes. See aasta ma ei tea mitte midagi.

Ja sedasi salamisi tätoveeritud inimesi uudistades on aja jooksul igasuguseid huvitavaid tähelepanekuid tekkinud. Aastaid on mu huviks tätoveeringute vananemine ja see on nagu omamoodi uurimustöö. Väga huvitav on näha ja analüüsida, et kuidas erineval ajal erinevat stiili tätoveeringud ajaga muutuvad.

Kohe mainin ära, et sügisel septembris tuleb Street Mirror Expo 2018. Elevusega ootan seda üritust. Üleeelmisel aastal oli väga huvitav. Eelmisel aastal ei toimunud ja kohati oli kahju. Kuid see aasta kindlasti tuleb kõigi aegade suurim üritus. Siis saab näha väga palju tätoveeringuid ja kindlasti Eesti tätoveerijate kõrge tasemega töösid. Kui muidu suviti igapäevaselt näeb seinast seina kvaliteediga tätoveeringuid, siis sellel üritusel saab näha kunsti.

Aga seni nautige suve ning kaitske nahka ja tätoveeringuid!!!

Sun-Mandala-tattoo[1] (2)

Pildi allikas

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.